Dzierżoniów
Zdjęcia, filmy
Zobacz

Bon moty

Kiedyś ludzie umierali na leżąco, teraz na raka.

Załamania dwa

Nasz felieton

  W tragedii Williama Szekspira, "Hamlet" padają znane słowa: Źle się dzieje w państwie duńskim. Pomijając kontekst literacki, dzisiaj w Polsce można byłoby ów cytat sparafrazować: Źle się dzieje w państwie polskim ze służbą zdrowia.


  Media obecnie zachłystują się kwitnącym stanem gospodarki, wysokim PKB, świadczeniami socjalnymi, na temat zaś stanu lecznictwa w Polsce panuje planowe, można by rzec cyniczne milczenie. Świat medyczny, a świat pacjentów, gdyby nienaznaczony cierpieniem, rozczarowaniem i brakiem komunikacji, mógłby stanowić kanwę scenariusza jakiejś filmowej farso-groteski. 

  Sprawa w gruncie rzeczy jest paradoksalna, są lekarze, jest personel pomocniczy, na wyposażeniu często drogi sprzęt specjalistyczny, a na przeszkodzie zaś staje - brak łóżek szpitalnych i nie są to przypadki incydentalne nawet w kraju, były czasy gdy pacjenci z braku łóżek zalegali szpitalne korytarze na materacach, a nawet kocach.

  Ostatnio miałem okazję porozmawiać i wysłuchać czterdziestolatka, którego choroba wymagała stałego, szpitalnego monitorowania. W szpitalu klinicznym we Wrocławiu nie został przyjęty na oddział gdyż, jak zakomunikował tamtejszy lekarz - z braku łóżek. W dzierżoniowskim szpitalu z tego samego powodu został przedwcześnie wypisany do domu. Skądinąd zaś wiem z innego dobrze poinformowanego źródła, że w ostatnich dniach czerwca, na oddziale wewnętrznym tutejszego szpitala jedna z sal chorych (z łóżkami) stała niezaludniona inaczej pusta.

  Innym problemem, pozornym czy nie jest brak lekarzy i nie jest to zmartwienie jedynie dzierżoniowskiej służby zdrowia. W przypadku niektórych specjalizacji, pacjenci kierowani są do Wrocławia, Wałbrzycha, a bywa że i dalej. Nie brakuje natomiast lekarzy (za 130, 150 zł) w prywatnych gabinetach. Największym jednakże problemem, gdzie stawką może być nierzadko też życie pacjenta, są odległe terminy rejestracji sięgające często wielu miesięcy a w skrajnych przypadkach nawet roku. Ratunkiem - nie dla wszystkich, niestety - są prywatne gabinety gdzie czas od rejestracji do medycznej konsultacji trwa przeważnie nie dłużej jak zrobienie zakupów w markecie.

  Chory człowiek przeżywa teraz dwa załamania - stwierdził refleksyjnie na koniec mój rozmówca - kiedy dowiaduje się o swojej chorobie i kiedy zmuszony jest podjąć leczenie.


ata.

pani doktor prosze szczerze z rowerem 2017 06 19 18 00 12

Wrocław °C
  20.07.2019 Ferienhaus Ostsee

Ciekawe cytaty

Rosjanie zaprzęgają powoli, ale jeżdżą bardzo szybko.

Lew Tołstoj

reklama