reklama
reklama
reklama

Bon moty

Jeśli mówisz do Boga, jesteś pobożny. Jeśli Bóg mówi do Ciebie, jesteś wariatem.

 

Kwiecień, czy kwietniowi?

Nasz felieton

  Grzebiąc w starych, domowych papierzyskach natknąłem się na przyznany mi lata temu dyplom z wykaligrafowanym (zapewne kobiecą rączką) moim nazwiskiem - posłużę się nazwiskiem zastępczym: Adamowi Perzyna.
  Warto więc wiedzieć, że w Polsce nadajemy nazwiskom końcówki fleksyjne, zarówno swojskim, jak i obcym (do nielicznych wyjątków należą: Hugo, Castro itp.). Nie ma natomiast żadnych problemów w języku potocznym. "Zaprosiłem Marka Chęciński na kawę" - tak nikt nie mówi. W formach pisanych natomiast - sam spotkałem dedykację na książce - Janowi Kwiecień. Nie umiem znaleźć żadnego wytłumaczenia dla takiej idiotycznej maniery. Czyżby autor tejże dedykacji, mówił tak na co dzień?
  Czyhają jednak tu pułapki językowe, związane z pisownią pewnych nazwisk, np. zakończonych końcówką -ja. Należy wówczas wiedzieć, że dyplom przyznaje się Janowi Kurzei, literka "j" nie ma prawa tu występować.


ata.

Więcej: Kwiecień, czy kwietniowi?

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Parkingi - temat zamknięty?

Os. Tęczowe

  21 listopada w sali koncertowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski spotkał się z mieszkańcami osiedla Tęczowego. Spotkanie dotyczyło organizacji ruchu na osiedlu Tęczowym. - "Mieszkam w bloku numer 10 jest tam chodnik, a ludzie chodzą po ulicy" - zauważyła jedna z uczestniczek spotkania.
  W trakcie dyskusji, jako priorytetowy wyłonił się temat miejsc parkingowych, a raczej coraz bardziej odczuwalny ich brak, czy nie adekwatne do oczekiwań mieszkańców ich rozmieszczenie. Ówcześnie architekci przestrzeni publicznej nie przewidzieli takiego skokowego rozwoju motoryzacji w kraju i postępującemu, głównie na osiedlach, nasyceniu pojazdami mechanicznymi.

  Spotkanie mieszkańców osiedla Tęczowego z władzami miasta, jako że dotyczyło zwartej zabudowy jakimi są osiedla, nie stwarzającymi większych możliwości ingerencji w ich infrastrukturę, zakończyło się kompromisowymi, polubownymi wnioskami o raczej niewielkim zasięgu i możliwościach ich realizacji.

ata.

Więcej: Parkingi - temat zamknięty?

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Historyczne artefakty w cyfrowej odsłonie

  17 listopada w Muzeum Miejskim zainaugurowano działalność Cyfrowego Archiwum Dzierżoniowa. To efekt projektu "Dzierżoniów - historie nieznane" realizowanego we współpracy z Fundacją Forum Dialogu Między Kulturami oraz Miejsko - Powiatową Biblioteką Publiczną, Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury oraz Muzeum Miejskim.
  Cyfrowe archiwum miasta będzie pozyskiwać i opracowywać dokumenty, odszukiwać i dygitalizować stare zdjęcia, mówione i pisane przekazy i relacje dotyczące dziejów naszego miasta oraz jego mieszkańców.
  Inauguracyjne spotkanie w Muzeum Miejskim Prowadziła dr Beata Hebzda - Sołogub.

ata.

Więcej: Historyczne artefakty w cyfrowej odsłonie

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Wrocław °C
  24.11.2017 Ferienhaus Ostsee
reklama

Ciekawe cytaty

Napływ uchodźców do Europy to zorganizowana inwazja. Młodzi mężczyźni powinni chwycić tam za broń i walczyć z państwem islamskim.

Prezydent Czech Milosz Zeman

Tradycje rodzinne i zawodowe zobowiązują...
Rok założenia 1954

fotka

Naprawy i renowacje starych zegarów, przy dużych gabarytach dojazd do klienta. Zegarki osobiste oraz ich naprawa. Paski, bransolety, baterie do pilotów...

tel./ fax 74 831 05 77
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne:
poniedziałek-piątek 9.00-17.00
sobota 9.00-13.00
Zapraszamy

reklama
reklama